Koně, farma, les, s botama i bez, hravě zdravě, venku hlavně, spolu v kruhu DobroDruhů 

              KDE: Horní Kalná 6

 

KDY: každý čtvrtek od 14:30 do 16:30

Od března 2020 otevíráme outdoorový kroužek DobroDruh. Kroužek je pro děti již od 3 let, které jsou v rámci možností samostatné – řeknou si, když budou chtít na záchod, sami se (s lehkou dopomocí) oblékají a svlékají atd.

Proč je to outdoorový kroužek? Protože budeme opravdu jenom venku. Zázemí se zatím buduje. Je nutno počítat s tím, že si děti budete vyzvedávat ušpiněné od bahna, sena, hlíny, trávy. Přijdou do kontaktu se zvířaty, se senem a kvetoucí přírodou, takže nám nezapomeňte nahlásit případné alergie.

CENA: jednorázově 200kč/odpoledne nebo 800kč/měsíc – přednost mají ti, kdo mají zájem o kroužek každý týden a nejen o liché týdny s koňmi

KDY: od března do konce června 2020 každý čtvrtek od 14:30 do 16:30, pak znovu od září 2020 do června 2021

Počet dětí omezen na 5 – nutno se předem přihlásit!

 Kroužek je zaměřen na 3 hlavní oblasti, které se budou střídat.

1, KONĚ:

 Každý lichý týden bude program s koňmi, který bude probíhat formou AVK (aktivit s využitím koní) – to znamená, že budeme koně poznávat, učit se s ním manipulovat, vodit ho, čistit a zvedat nohy a samozřejmě i jezdit. Na koni děti vodíme bez sedla, pouze na dečce s madly. Proč? Protože potřebujeme nejdříve u dětí rozvinout koordinaci a rovnováhu, potřebujeme, aby na koni seděli uvolněně a byly schopné se nikde ničeho nedržet, ale zároveň aby byly schopné sedět vzpřímeně, oddělit jednotlivé pohyby rukou a nohou od zbytku těla a vnímat u toho okolí a koně pod sebou. Mnozí z nás vědí, že nic lehkého to není ☺ . 

Začínáme na dečce s madly s vodičem v kroku, s držením, bez držení, přidáváme cviky, dle fyzických možností vodiče zařazujeme i klus ☺, potom kdo už je pokročilejší zkouší koně rozcházet, naklusávat a zastavovat na lonži (pouze svým sedem a dechem) + přidáváme další cviky, které zvládne. Nestane se, aby dítě dostalo do ruky nauzděného koně, kterého by samo řídilo. Proč? Protože v okamžiku, kdy člověk dostane do ruky otěže, zapomíná na sed a uvolnění, tuhne a má tendence koně neustále řídit taháním za hubu. Máme naše koně rádi a nechceme jim tohle dělat. Uvolněný a zkoordinovaný sed je základem pro ježdění a to natrénovat chvíli trvá.

K dispozici máme bílou poničku jménem Wildmane Radůza, které indiánsky přezdíváme Malý Blesk.

2, FARMA:

Králík, kravičky s telátky, slepice, záhonky a zahrada, ovocné stromy… to všechno máme k dispozici. Program přizpůsoben ročnímu období – na jaře sejeme a sázíme – děti budou mít svůj záhonek, v létě sklízíme – buď úrodu nebo slimáky nebo mandelinky ☺, na podzim děláme ohníčky, kopeme a pečeme brambory, moštujeme jablka a připravujeme zahradu na zimu a v zimě… doufáme, že napadne sníh, bobujeme, krmíme ptáčky, staráme se o zvířata…. Ve velmi blízké, dohledné budoucnosti budeme pořizovat včely, které bychom v kroužku chtěli dětem taky představit.

3. LES:

Les, je super místo pro hry, učení se a pozorování přírody. Máme v lese krmelec, kam budeme v zimě chodit s dětmi krmit zvířata, cestou musíme zdolat potok, který se táhne i skrze les. Na mokřejším místě jsme vykopali a kameny vyskládali tůňku. Čeká nás taky čištění potoka od klacků a listů a dalších překážek, aby voda mohla proudit. Cestou do lesa potkáváme také divoké byliny, které budeme sbírat. I náš les je částečně napaden kůrovcem, takže je v procesu obnovy a výsadby smíšeného lesa, takže i sem můžeme děti zapojovat. Kromě toho v lese se dá najít i spousta pokladů pro život i na tvoření – sbíráme šišky, zajímavé klacky, ulity, pírka, březovou kůru na zátop, ale taky odpadky od méně ohleduplných spoluobyvatel.

Celý kroužek je protkaný ekologií, udržitelným životním stylem, alternativními a přírodnějšími způsoby hospodaření a shoduje se s cíli environmentální výchovy a osvěty. S dětmi komunikujeme respektujícím přístupem.

 

Instruktor-průvodce: Barbora Nosková

ROZPIS SUDÝCH A LICHÝCH TÝDNŮ:

Sudé týdny se budou střídat témata les a farma (5.3.,19.3.,2.4.,16.4.,30.4.,14.5.,28.5.,11.6.,25.6.)

Liché týdny bude program s koňmi (12.3.,26.3.,9.4.,23.4.,7.5.,21.5.,4.6.,18.6.)

Pro jakékoli další informace a dotazy pište na email: noskova@kone-kentaurus.cz nebo volejte 604918494