Dobrodruh

Dětský kroužek

Koně, farma, les, s botama i bez, hravě zdravě, venku hlavně, spolu v kruhu DobroDruhů 

 

 KDE: rodový statek ZeměRáj, Horní Kalná 6

 

 KDY: každé úterý od 14:30 do 17:00
 
Od března 2020 otevíráme outdoorový kroužek DobroDruh. Kroužek je pro děti již od 3 let, které jsou v rámci možností samostatné – řeknou si, když budou chtít na záchod, sami se (s lehkou dopomocí) oblékají a svlékají atd.
 
Proč je to outdoorový kroužek? Protože budeme opravdu jenom venku. Jako zázemí máme velké teepee a separační kadibudku. Je nutno počítat s tím, že si děti budete vyzvedávat ušpiněné od bahna, sena, hlíny, trávy. Přijdou do kontaktu se zvířaty, se senem a kvetoucí přírodou, takže nám nezapomeňte nahlásit případné alergie.
 
CENA: jednorázově 250kč/odpoledne nebo 1000kč/měsíc
 
KDY: od září do června, každé úterý od 14:30 do 17:00
 
Počet dětí omezen na 5 – nutno se předem přihlásit!
 

 

Kroužek je zaměřen na 3 hlavní oblasti, které se budou střídat:


1, KONĚ:

Každý lichý týden bude program s koňmi, který bude probíhat formou AVK (aktivit s využitím koní) – to znamená, že budeme koně poznávat, učit se s ním manipulovat, vodit ho, čistit a zvedat nohy a samozřejmě i jezdit. Na koni děti vodíme bez sedla, pouze na dečce s madly. Proč? Protože potřebujeme nejdříve u dětí rozvinout koordinaci a rovnováhu, potřebujeme, aby na koni seděli uvolněně a byly schopné se nikde ničeho nedržet, ale zároveň aby byly schopné sedět vzpřímeně, oddělit jednotlivé pohyby rukou a nohou od zbytku těla a vnímat u toho okolí a koně pod sebou. Mnozí z nás vědí, že nic lehkého to není ☺ .


Začínáme na dečce s madly s vodičem v kroku, s držením, bez držení, přidáváme cviky, dle fyzických možností vodiče zařazujeme i klus ☺, potom kdo už je pokročilejší zkouší koně rozcházet, naklusávat a zastavovat na lonži (pouze svým sedem a dechem) + přidáváme další cviky, které zvládne. Nestane se, aby dítě dostalo do ruky nauzděného koně, kterého by samo řídilo. Proč? Protože v okamžiku, kdy člověk dostane do ruky otěže, zapomíná na sed a uvolnění, tuhne a má tendence koně neustále řídit taháním za hubu. Máme naše koně rádi a nechceme jim tohle dělat. Uvolněný a zkoordinovaný sed je základem pro ježdění a to natrénovat chvíli trvá.


2, FARMA:

Králíci, slepice, záhonky a zahrada, ovocné stromy… to všechno máme k dispozici. Program přizpůsoben ročnímu období – na jaře sejeme a sázíme – děti budou mít svůj záhonek, v létě sklízíme – buď úrodu nebo slimáky nebo mandelinky ☺, na podzim děláme ohníčky, kopeme a pečeme brambory, moštujeme jablka a připravujeme zahradu na zimu a v zimě… doufáme, že napadne sníh, bobujeme, krmíme ptáčky, staráme se o zvířata…. Ve velmi blízké, dohledné budoucnosti budeme pořizovat včely, které bychom v kroužku chtěli dětem taky představit.


3. LES:

Les, je super místo pro hry, učení se a pozorování přírody. Máme v lese krmelec, kam budeme v zimě chodit s dětmi krmit zvířata, cestou musíme zdolat potok, který se táhne i skrze les. Na mokřejším místě jsme vykopali a kameny vyskládali tůňku. Čeká nás taky čištění potoka od klacků a listů a dalších překážek, aby voda mohla proudit. Cestou do lesa potkáváme také divoké byliny, které budeme sbírat. I náš les je částečně napaden kůrovcem, takže je v procesu obnovy a výsadby smíšeného lesa, takže i sem můžeme děti zapojovat. Kromě toho v lese se dá najít i spousta pokladů pro život i na tvoření – sbíráme šišky, zajímavé klacky, ulity, pírka, březovou kůru na zátop, ale taky odpadky od méně ohleduplných spoluobyvatel.


Celý kroužek je protkaný ekologií, udržitelným životním stylem, alternativními a přírodnějšími způsoby hospodaření a shoduje se s cíli environmentální výchovy a osvěty. S dětmi komunikujeme respektujícím přístupem.


Instruktor-průvodce: Barbora Nosková, Adéla Pfannová


Pro jakékoli další informace a dotazy pište na email: noskova@kone-kentaurus.cz nebo volejte 604918494

Obraťte se na nás

Máte nějaké dotazy týkající se programu, přihlášky nebo jiných praktických záležitostí? Kontaktujte nás, rádi odpovíme na všechny vaše otázky.